Webshop pre úspešných kaprárov

Hľadaj
Nakupný košík
Mobile Menu ICO

29.06.2021Príprava na niekoľkodňovú výpravu k vode

Pripravte sa dôkladne na niekoľkodňovú výpravu k vode

Všetci vášniví rybári potvrdia, že keď sa nechajú uniesť nenahraditeľnou atmosférou chytania rýb, je veľmi ťažké s vodou sa rozlúčiť a vydať sa domov. Jednodňové rybačky sa tak veľmi rýchlo menia na omnoho dlhšie a rybári ich s veľkou radosťou (a túžbou po ďalších rybárskych zážitkoch) predlžujú a zámerne plánujú na niekoľko dní. S dlhšou dobou strávenou pri vode sa však priamo spája i dôkladnejšia príprava a väčšie množstvo potrebnej výbavy. Okrem základov potrebných pre dennú rybačku, či už privláč alebo kaprarinu, je potrebné sa vybaviť aj na noc, nečakané počasie či volanie hladu!

Stráviť noc pod hviezdami alebo v bivaku pri vode má svoju unikátnu atmosféru, ktorú miluje nejeden rybár. Aby však noc pri vode prebehla podľa plánov, bezpečne a komfortne (a boli ste ráno svieži na ďalší deň strávený pri milovanej udici čakajúc na nové rybárske výzvy), je potrebné sa na prespávanie pri vode adekvátne pripraviť. Majte na pamäti, že čo raz zabudnete doma, už nikde pri vode (pravdepodobne) nezoženiete, preto je dôkladná príprava na prespávanie pri vode základom každej úspešnej niekoľkodňovej rybačky. Obzvlášť dôležitá a nevyhnutná je dôkladná príprava a vybavenie na rôzne odľahlé a neprístupné miesta.

Pripravte si potraviny i pomôcky na ich prípravu

Niekoľkodňová rybačka znamená i niekoľkodňové stravovanie sa v prírode pri vode. Bez adekvátnej prípravy na „samoživenie“ počas rybačky sa nemožno smelo vypraviť na rybársku výpravu. Je potrebné uistiť sa, že si zo sebou balíte dostatočné množstvo jedla a neprekvapí vás hlad. Premýšľať treba i nad vhodnosťou potravín, a to najmä z hľadiska náročnosti ich prípravy ku konzumácií ako aj fakt, či sa rýchlo pod vplyvom tepla nemôžu pokaziť. Šikovne vám poslúži v týchto prípadoch cestovná chladnička. Pokiaľ však nemusíte baliť so sebou príliš veľa trvanlivých potravín, tak to zbytočne nerobte. Vyhnete sa mnohým problémom.  Pri výbere potravín treba dbať na vyváženosť stravy, netreba zbytočne telo počas rybačky zaťažovať ťažkými jedlami, ktoré môžu skomplikovať zdravie nášho trávenia. Základom výbavy by zaručene mali byť pomôcky na ohrev potravín i tekutín, či na prípravu rannej kávy (ktorá najlepšie chutí za východu slnka rozlievajúceho sa horizontom nekonečnej vody pred vami, ktorá je ráno zahalená v objatí strácajúcej sa hmly). Medzi najzákladnejšie patrí panvica, konvica, plechový hrnček a varič.

Pripravte si oblečenie do každého počasia a nezabudnite na lekárničku

V krátkosti možno spomenúť i oblečenie. Rátať treba s akýmikoľvek náhlymi zmenami počasia. Rovnako vás môže prekvapiť neutíchajúca horúčava ako i náhly lejak alebo večerné ochladenie. Treba byť pripravený na všetko a prispôsobiť tomu i výbavu oblečenia, ktoré si so sebou vezmete. Treba však myslieť i na šetrenie miesta a neťahať so sebou toho zbytočne veľa (to však zaručene už po prvej niekoľkodňovej rybačke zistíte i sami). Vôbec nie je na škodu byť na dážď pripravený i s pláštenkou. Pri balení si oblečenia nemožno zabudnúť na prikrývku hlavy! Klobúk, šiltovka, či čiapka...výber je na vás, nezabúdajte však chrániť svoje zdravie počas rybačky pred nepríjemným úpalom. Majte so sebou vždy i uterák a nezabúdajte ani na extra pár ponožiek naviac.

Nikdy neviete, čo sa môže počas rybačky prihodiť (i keď samozrejme ideálne je, aby všetko prebehlo hladko podľa predstáv). Treba mať preto so sebou nevyhnutne vždy zbalenú i lekárničku prvej pomoci a základné lieky v prípadne možných zdravotných ťažkostí.

  • Príprava na niekoľkodňovú výpravu k vode
  • Príprava na niekoľkodňovú výpravu k vode
Späť na aktuality