Webshop pre úspešných kaprárov

Hľadaj
Nakupný košík
Mobile Menu ICO

31.05.2021Starostlivosť o kaprársky úlovok

Starostlivosť o kaprársky úlovok

Starostlivosť o úlovok je jednou z kľúčových vecí, na ktorú by mal dbať každý správny a poctivý kaprár. Ochrana rýb nám zabezpečí to, že aj po ulovení a vypustení ryby budeme môcť všetky tie krásne pocity spojené s naším nádherným koníčkom prežívať znovu a znovu.

Či už patríte medzi skúsenejších kaprárov alebo ste vo svete kaprariny ešte len nováčik, vedzte, že v základnej výbave každého kaprára by nemala rozhodne nikdy chýbať kvalitná podložka, praktická pomôcka peán a veľmi potrebná dezinfekcia pre ryby. Samozrejmosťou sú aj iné doplnkové pomôcky, ktoré využívame pri love kaprov, ako napríklad vážiaci/prechovávací sak, váhy či trojnožky na váženie. Ale toto už sú skôr pomôcky, ktoré využívame pri samotnom procese váženia rýb. Ich prípravu však nemožno zanedbať alebo podceniť.

Podložka je veľmi významná časť kaprárskej výbavy

Podložka by mala byť prvá vec, s ktorou príde ryba do kontaktu po jej úspešnom navedení do nášho podberáku. Druhov podložiek je niekoľko. Poznáme vaničkové, kolískové, klasické resp. „karimatkového“ typu a v súčasnosti veľmi obľúbené- nafukovacie podložky. Pri výbere podložky je dôležité najmä to, aby poskytovala maximálnu ochranu rybe a až potom by sme sa mali pozerať na vlastnosti, ako tvar, skladnosť či značka. Dôležité je, aby bola podložka vždy mokrá, vždy ju poriadne oblejeme vodou, tak aby sme rybu nepokladali do suchej podložky, nakoľko by mohla stratiť svoj sliz. To isté platí aj o našich rukách, ruky si vždy namočíme pred tým, než akokoľvek priamo manipulujeme s rybou.

Nezabúdajte na peán, dezinfekčný prostriedok i prechovávací vak

Peán je povinná súčasť výbavy každého rybára. Je nesmierne dôležitý pri výbere háčika z tlamky ryby, pretože sním dokážeme šetrne a komfortne vybrať aj hlboko chytené háčiky, ktoré by sme s holými rukami vybrali len ťažko.

Dezinfekcia by rozhodne nemala chýbať vo výbave žiadneho rybára. Ulovenej rybe vždy vydezinfikujeme ranku po vpichu háčika, ako aj zranenia, ktoré si všimneme. Môže ísť o zranenia zo zdolávania, poranenia šupín, poranenia od dravcov apod.. Tento krok by zaručene nikdy nemal byť vynechávaný alebo nedôkladne uskutočnený.

Prechovávací sak je dôležitý pri vážení úlovkov. Mal by byť nachystaný v podložke a taktiež platí pravidlo, že musí byť vždy mokrý. Jeho uskladnenie v podložke nám zabezpečí to, že s rybou nemusíme vykonávať úkony navyše a rovno po odstránení háčika a jej ošetrení môžeme rybu komfortne odvážiť a bezpečne ju z neho vo vode vypustiť.

My rybári musíme klásť veľký dôraz na starostlivosť o úlovok a chrániť ryby, pretože jedine tak môžeme zabezpečiť to, že budeme môcť tieto krásne zážitky spojené s kaprárinou prežívať znovu a znovu.

  • Starostlivosť o kaprársky úlovok
  • Starostlivosť o kaprársky úlovok
  • Starostlivosť o kaprársky úlovok
Späť na aktuality