Webshop pre úspešných kaprárov

Hľadaj
Nakupný košík
Mobile Menu ICO

15.05.2021Povinná výbava, bez ktorej sa kaprár nezaobíde 2.časť

Povinná výbava, bez ktorej sa kaprár nezaobíde 2.časť

V začiatkoch venovania sa kaprarine sa mnohí môžu cítiť zmätení. Nie každý má dostatočné rybárske skúsenosti a vie s istotou, ktoré rybárske postupy, produkty a pomôcky sú tie pravé pre lov kaprov. Nováčikovských situácií pri kaprarine sa však vôbec netreba báť. Vždy sa nájde niekto skúsený, kto prejaví ochotu a záujem pomôcť a poradiť. Chuť poradiť pri love kaprov máme i my, a preto sme sa rozhodli o tvorbu série článkov, ktoré sú s cieľom pomáhať kaprárom pri príprave na rybačku. V našich predošlých článkoch nájdete niekoľko praktických tipov, ktoré Vám pomôžu v kaprárskych začiatkoch, ale aj tipy na pomôcky a produkty, ktoré by sa mali stať neoddeliteľnou súčasťou povinnej výbavy každého kaprára.

V povinnej výbave každého kaprára by sa zaručene mali nájsť vlasce, šnúry, šokové nádväzce. Samozrejmosťou je i kvalitný kaprársky podberák. Týmto súčastiam kaprárskej výbavy sme venovali niekoľko tipov v predchádzajúcej prvej časti článku o kaprárskej výbave. Poďme sa spoločne dočítať o ďalších nutnostiach, ktoré by sa mali nájsť aj vo Vašej výbave, ak sa rozhodnete pre kaprarinu.

Háčiky a nádväzcové materiály

Tak ako vlasce a šnúry, tak aj háčiky a nádväzcové materiály patria do povinnej výbavy každého kaprára. Predstavujú prvý „článok“, s ktorým príde ryba do kontaktu a ich 100% funkčnosť, pevnosť a u háčiku aj ostrosť sú nesmierne kľúčové. V rámci háčikov sú rôzne druhy tvarov a veľkostí. Každý z týchto tvarov má iné využitie resp. je uspôsobený pre rôzne druhy nádväzcov. Avšak najdôležitejšia vec je ich pevnosť a ostrosť.

Nádväzcové materiály sú kapitola sama o sebe, do tejto kategórie zaraďujeme šnúrky, vlasce, fluorocarbony či rôzne druhy laniek. Pri nich je dôležitá najmä ich pevnosť, odolnosť voči oderu či viditeľnosť. Z jednotlivých materiálov sú ešte aj rôzne poddruhy napríklad šnúrky, ktoré môžu byť jemné či poťahované. Vlasce a flurocarbony môžu byť rozdelené do rôznych kategórií napríklad, typ zig vlasca ( slúžia pre tvorbu zig rig montáži), chod vlasec/fluorocarbon (materiál uspôsobený na tvorbu montáže chod rig).

Podložka

Kaprárina nie je bežný rybolov, spája v sebe životný štýl, vášeň a zároveň aj lásku k prírode, a preto je nesmierne dôležitá samotná bezpečnosť úlovku. Po zdolaní by sme úlovok mali dať bezpečne do mokrej podložky, aby bola ryba chránená pred obúchaním.

Druhov podložiek je veľké množstvo, pre príklad môžeme uviesť kolískové, bazénikové či klasické, ktoré nie sú po obvode uzavreté. Samozrejme, samotná ochrana ryby a starostlivosť o úlovok zahŕňa aj iné úkony či veci, ktoré sú nesmierne dôležité, ako napríklad bezpečné odváženie úlovku, dezinfekcia raniek po zdolávaní a pod. .

Prúty a navijaky

Toto je spojenie, ktoré je neodlúčiteľné od kapráriny. Spojenie prútu a navijaku nám vytvára úžasný nástroj za pomoci, ktorého zvádzame boje s našimi úlovkami, prežívame tie adrenalínové zážitky, keď si ryba odvíja zbesilo vlasec z navijaku a my sme v očakávaní, čo sa skrýva na konci našej montáže. Ak by sme mali popísať jednotlivé druhy navijakov a prútov, tak by to bolo na celú sériu článkov. Pri prútoch aj navijakoch je nesmierne dôležité, aký druh kapráriny preferujeme a akému lovu sa chceme venovať. V prípade, že lovíme na odhod, tak siahneme po tvrdších prútoch, do ktorých sa môžeme oprieť a odhadzovať s nimi aj ťažšie olová a navijakoch s plytšou cievkou tak, aby sme docieli plynulejšie odvíjanie vlasca z cievky. Ak by sme sa rozhodli loviť skôr štýlom „vyvážky“, tak môžeme mať aj prúty s menšou librážou, kde si naopak zase užijeme zdolávanie o čosi viac ako s tvrdšími prútmi. Pri výbere takéhoto lovu siahneme naopak po navijaku s hlbokou cievkou, aby sme na cievku mohli navinúť čo najväčšie množstvo šnúre či vlasca. Prúty a navijaky sú kategóriou samou o sebe a ich samotný výber závisí skôr na individuálnych potrebách rybára ako na všeobecnej kategorizácií.

Pevne dúfame, že Vám náš dvojdielny sprievodca povinnou výbavou kaprára bude pri Vašej príprave na rybačku a lov kaprov nápomocný.

  • Povinná výbava, bez ktorej sa kaprár nezaobíde 2.časť
  • Povinná výbava, bez ktorej sa kaprár nezaobíde 2.časť
  • Povinná výbava, bez ktorej sa kaprár nezaobíde 2.časť
  • Povinná výbava, bez ktorej sa kaprár nezaobíde 2.časť
Späť na aktuality